en

  • Save this on Delicious
  • Buffer

Obcy studenci o Polakach

Mar 25 '03

Co obcokrajowcy sądzą o polskich studentach?

Dla polskich studentów liczy się życzliwość i rzetelność. Także wysoko ceni się kreatywność, pomysłowość, oryginalność. Obserwuję też, że brakuje im często odwagi, własnego zdania, własnego kręgosłupu osobowego. Nie tylko na uczelni, ale i w życiu akademickim, zauważam zjawisko ulegania liderowi, tendencję do podporządkowywania się. (Elina z Ukrainy, V rok Pedagogiki Opiekuńczo-Wychowawczej UŁ)

Rozmawiał: Mariusz Gołębiowski

Wartością dla polskich studentów są właśnie studia i nauka. Bardzo uważnie i rozsądnie do tego podchodzą. U mnie w kraju na przerwach rozmawia się nie tylko o nauce, lecz głównie o życiu towarzyskim. Tutaj dominują rozmowy o zaliczeniach, profesorach, kolokwiach i problemach, które się z nimi wiążą. (Roman z Uzbekistanu, III rok Informatyki i Ekonometrii UŁ)

Rozmawiał: Mariusz Gołębiowski

Polski student w swoim życiu dąży do osiągnięcia dobrze płatnej pracy i sukcesu zawodowego. Chce znaleźć w pracy godne utrzymanie i poczucie realizacji. Z tym łączy się też to, że zależy mu bardzo na uniezależnieniu od rodziców. Rodzina i wszelkie inne „wyższe” wartości nie znikają z jego życia, ale są podporządkowane tym celom. (student pochodzenia arabskiego z Wydziału Psychologii w Gdańsku)

Rozmawiał: Krzysztof Połomski

Dla studentów ważne są takie same wartości jak w Kazachstanie. Może tylko polscy studenci kładą większy nacisk na dążenie do zrobienia kariery - po to się uczą, po to zaczynają wcześnie pracować. (Natalia, V rok Zarządzania, UW)

Rozmawiała: Anita Niemczyk

Dla przeciętnego studenta wartość stanowi przede wszystkim: kariera i życie osobiste, miłość, rodzina. Chociaż widzę też bardzo dużo osób religijnych, dla których wartość ma Bóg, i taka dobroć ludzka. Ale ogólnie jest bardzo rozpowszechnione dążenie do budowania swojej przyszłości. Mam wrażenie, że dużą wartość ma pragnienie posiadania jak największej ilości wiedzy; pogoń za wiedzą. (Basia Gojlik z Litwy, studentka I roku psychologii UJ)

Rozmawiała: Marta Bizub

JUAN CARLOS VALAREZO – praktykant trójmiejskiego AIESEC’u, rodowity Ekwadorczyk. Poprzednio pracował w jednej z kompanii obsługującej karty kredytowe. W Polsce zajmował się badaniami marketingowymi w firmie w Starogardzie Gdańskim. Mieszkał przedtem również przez rok w Wielkiej Brytanii.

Ppp!: Jak to się stało, że trafiłeś do Polski?

JCV: Pewnego dnia podczas moich zajęć na uczelni miałem okazję spotkać osoby z lokalnego komitetu AIESEC’u. Powiedziały mi one o możliwość odbycia zagranicznej praktyki. Zdecydowałem się spróbować. Udało mi się pomyślnie przejść proces kwalifikacyjny. Następnie musiałem wybrać kraj mojego stażu. Na początku miała to być Japonia lub Turcja. Ostatecznie zaoferowano mi jednak wybór pomiędzy Polską a Turcją. Zdecydowałem się na Polskę.

Ppp!: Starogard Gdański nie jest dużym miastem. Czy odczułeś to podczas swojego pobytu ?

JCV: Bez wątpienia tak. W Starogardzie można znaleźć więcej kościołów niż pubów. (śmiech). Oprócz mnie jedynym obcokrajowcem przebywającym tam był pewien Irlandczyk. Prawdopodobnie z tego powodu miejscowi podchodzili do mnie z pewną rezerwą. Jednak gdy mnie poznawali bliżej, to stawali się w stosunku do mnie otwarci i mili. Otrzymywałem również wiele zaproszeń.

Ppp!: Co myślisz o Polakach? Jakie widzisz różnice pomiędzy nimi a innymi narodami Europy?

JCV: Różnice nie są właściwie tak wielkie. Młodzi Polacy tak, jak inni Europejczycy uczą się języków, studiują. Starsze osoby mają raczej konserwatywne poglądy. Ważną wartością dla was są rodzina i religia. Pod tym względem jesteście bardzo podobni do Latynosów. Ludzie mają bardzo ciepły stosunek do otoczenia.

Ppp!: Co Ciebie denerwowało czy też dziwiło podczas Twojego pobytu w Polsce?

JCV: Język – jest raczej trudny – i pogoda (śmiech). Niepokoiła też mnie przemoc, którą obserwowałem wokół siebie. Macie jeszcze wiele do zrobienia w kwestii infrastruktury publicznej.

Ppp!: Dziękuję za wywiad!

Rozmawiał: Marcin Zakidalski

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Statistic

Count view545

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)
  • Save this on Delicious
  • Buffer

News

Coarse words and new thinking

As is often pointed out, coarse or profane language usually represents an outburst of emotion, not careful reason. The president of the United States recently used coarse language while discussing im

Spy suspect s arrest: What motivates turncoats?

Recommended: How much do you know about China? As for geopolitics, the US is now aware that China has developed a full spectrum intelligence capability. “I don’t think this should be seen as someth

The U.S. Has Cut Half of Its Aid to Palestinian Refugees Pending U.N. Reform

The U.S. is the largest donor to the agency that supports millions of Palestinian refugees

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Despite tragic blaze, New York s fire fatalities are sharply down

Just one year ago, New York City officials were celebrating the lowest number of fire fatalities the city had ever seen in over 100 years. It was the largest number of fatalities in a single fire in

States make headway on opioid abuse

In Massachusetts and Rhode Island partial year estimates for 2017 show drops of 10 percent and 9 percent respectively in overdose deaths. Massachusetts was the first of what are now many states that

Watch today’s SpaceX launch live right here at 12:30 PM

SpaceX might have some seriously grand plans for the near future of its rocket program, but until the world s most powerful rocket is ready to head skyward, it s business as usual at the commercial

Palatine boy scouts send science experiment into space via SpaceX rocket

A SpaceX rocket that launched Monday toward the International Space Station is carrying an experiment from a boy scouts troop in Palatine.

Adsense

Loading...
Oxwall: 1.8.4 (10800) Page: 0.346s | 19.25 MBMB Request: BLOGGER_CTRL_Blogger::index Components: 20 Events: 181 Database: 76qrs | 0.141s CLEAR CACHE