en

  • Save this on Delicious
  • Buffer

Bileciki do kontroli

May 28 '07

fot. archwium- A pani? Bilet poproszę.
- Nie mam. Dokumentów też nie mam.
- To lepiej proszę poszukać. Jeśli pani ich nie znajdzie, dzwonimy na policję.
Przybieram niewinny wyraz twarzy. Próbuję wydusić parę łez. Bezskutecznie.
- Naprawdę pan dzwoni? - pytam. Chłopak przykłada mi do ucha słuchawkę swojej komórki, w której odzywa się głos policyjnej sekretarki. Mógłby się zlitować. Wygląda na młodszego niż ja.

Kilka dni później postanawiam się ujawnić i odwiedzam siedzibę firmy zajmującej się kontrolą biletów. Dyrekcja proponuje mi przejażdżkę w teren z jedną grupą kontrolerów. Tym razem nie musiałabym kasować biletu. A ponieważ świat jest mały, nie dziwię się specjalnie, gdy odkrywam, że jeździć będę z niewzruszonym kanarem sprzed paru dni.
To Marcin. Ma dwadzieścia jeden lat.
- A gdybym wtedy faktycznie zaczęła płakać? - pytam.
- Prawdopodobnie pocieszyłby panią, podał chusteczkę do otarcia łez i...mandat do podpisu - śmieje się pan Radek.

Pan Radek pracuje w tym zawodzie już kilkanaście lat. Na początku jeździł jako szef grupy, teraz zajmuje się rekrutacją i koordynacją kontrolerów. Czasami zabiera się z chłopakami, sprawdzić, czy w terenie wszystko w porządku. Weryfikuje też doniesienia i skargi. Jest tego sporo.
- Ale zazwyczaj nieprawdziwe - dodaje szybko - Mieliśmy taki przypadek, że jedna pani upatrzyła sobie kontrolera, na którego widok od razu dzwoniła do biura albo na policję. A to że pijany, a to że ją pobił. Jakoś mi to do tego chłopaczka nie pasowało, za spokojny był.
- Sprawdzał pan te opowieści?
- Wszystkie sprawdziłem. I wszystkie były wyssane z palca. Zresztą proszę zobaczyć, jak oni pracują. Czy widzi pani, żeby byli chamscy?

Dziewczyna nawet nie udaje, że zapomniała biletu. Na prośbę kontrolera po prostu podaje mu dokumenty do spisania danych.
- Ma pani siedem dni na zapłacenie mandatu w wysokości 98 złotych. Najlepiej zrobić to osobiście...
- Darujcie sobie, znam procedury. To mój szósty mandat w tym miesiącu.

Marcin, Szymon i Alek pracują w jednej grupie. W ciągu dnia mogą się rozdzielać, na trasach nocnych czasem łączą się z innymi grupami. Ale i tak bywa niebezpiecznie. Jakiś czas temu jeden z kontrolerów znalazł się w zasięgu czyjegoś kija bejsbolowego. Wyszedł z tego spotkania z obrażeniami czaszki i miednicy.
- Czy się boimy? Wiadomo, trochę adrenaliny jest, ale to normalne. Nikt nam nie obiecywał, że będą się do nas na przystankach uśmiechać...
- A zdarza się czasem uśmiechnięty pasażer?
- Raczej starsi ludzie, ale oni rzadko dostają mandaty.

Starsi ludzie? Przed oczami staje mi scenka z autobusu sprzed, mniej więcej, dwóch tygodni. Sympatyczna siwa pani dostała ataku histerii, gdy kontroler dwukrotnie zażądał od niej biletu między przystankami.
- Jak pan śmiał?! Pan chyba uznał mnie za oszustkę - krzyczała - To skandal! Proszę mi nie przerywać! Ja doniosę komu trzeba, że uczciwych ludzi sprawdzacie po dwa razy! Jak złodziejkę jakąś!

Tak, pan Radek pamięta tę sprawę. Zgodnie z prawem można dwukrotnie poprosić pasażera o bilet. Nie było żadnych uchybień.

-Chociaż zdarza się, że chłopakom puszczają nerwy... Ale oczywiście wtedy ponoszą konsekwencje. Oni muszą zachowywać się profesjonalnie. Powtarzamy im do znudzenia, że nerwy trzeba zostawić w domu. Niewielu ludzi to potrafi. Dlatego odchodzą. Nie wytrzymują.
- Nie każdy może zostać kanarem...
- Zdecydowanie nie. Wielu kandydatów odpada przy testach psychologicznych. Za to mitem jest pogłoska, że kanar musi być napakowany.
- Czyli przyjąłby pan do pracy chudzielca?
- Jeżeli byłby w pełni zdrowy, to czemu nie?
- A długowłosego?
- Nie! Zresztą zupełnie łysego też nie. W dresach też nie. Ani z kolczykiem w uchu. Klienta trzeba szanować.

Co robi kontroler po pracy? Bywa i tak, że idzie do domu dziecka pomóc w przygotowaniu jasełek. Na ten pomysł wpadł pan Radek, koledzy przyłączyli się z radością. W to już nie mogę uwierzyć!
- Może jeszcze krew oddajecie? - śmieję się.
- Oddajemy - Marcin i Alek pokazują legitymacje honorowych krwiodawców.

***

- Kanary? Nie wiem, po co o nich piszesz - Kamil ma piętnaście lat i dwa mandaty na koncie - Przecież nikt ich nie lubi, nie tylko ja. Stereotyp? Może i tak. Nie obchodzi mnie to. Ja zdania nie zmienię. No i powiedzmy sobie szczerze, w każdym stereotypie jest ziarenko prawdy...

Olga Witczak

The Wall

No comments
You need to sign in to comment

Statistic

Count view813

Rate

Your rate:
Total: (0 rates)
  • Save this on Delicious
  • Buffer

News

Coarse words and new thinking

As is often pointed out, coarse or profane language usually represents an outburst of emotion, not careful reason. The president of the United States recently used coarse language while discussing im

Spy suspect s arrest: What motivates turncoats?

Recommended: How much do you know about China? As for geopolitics, the US is now aware that China has developed a full spectrum intelligence capability. “I don’t think this should be seen as someth

The U.S. Has Cut Half of Its Aid to Palestinian Refugees Pending U.N. Reform

The U.S. is the largest donor to the agency that supports millions of Palestinian refugees

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Despite tragic blaze, New York s fire fatalities are sharply down

Just one year ago, New York City officials were celebrating the lowest number of fire fatalities the city had ever seen in over 100 years. It was the largest number of fatalities in a single fire in

States make headway on opioid abuse

In Massachusetts and Rhode Island partial year estimates for 2017 show drops of 10 percent and 9 percent respectively in overdose deaths. Massachusetts was the first of what are now many states that

Watch today’s SpaceX launch live right here at 12:30 PM

SpaceX might have some seriously grand plans for the near future of its rocket program, but until the world s most powerful rocket is ready to head skyward, it s business as usual at the commercial

Palatine boy scouts send science experiment into space via SpaceX rocket

A SpaceX rocket that launched Monday toward the International Space Station is carrying an experiment from a boy scouts troop in Palatine.

Adsense

Loading...
Oxwall: 1.8.4 (10800) Page: 0.313s | 14.00 MBMB Request: BLOGGER_CTRL_Blogger::index Components: 20 Events: 181 Database: 76qrs | 0.146s CLEAR CACHE