en

News

  • Save this on Delicious
  • Buffer
«    1 2    »

Teatr – sceną życia
 
Współczesny świat dyktuje modę na odwiedzanie coraz to większych multipleksów kinowych. Produkcje filmowe zalewają nas z każdej strony o każdej porze dnia i nocy.  Ich fabuły na długo pozostają w świadomości widza, który przeżywa perypetie bohaterów na ekranie. Istnieją jednak widowiska „na żywo”, z którymi można zapoznać się w poznańskim  teatrze.
 

Wielbiciele klasycznych sztuk  z radością przekroczą  próg Teatru Wielkiego (i zarazem Opery), którego siedziba mieści się  przy ul. Fredry 9 w otoczeniu przepięknego parku. Repertuaru  teatru nie sposób nie zauważyć, bowiem jest on wyeksponowany przede wszystkim w gablotach, znajdujących się  przed budynkiem. To właśnie w nich pojawiają się zajawki o sztukach  Shakespeare’a (Sen nocy letniej), baletach Czajkowskiego (Dziadek do orzechów, Jezioro łabędzie) czy operach Moniuszki (Halka, Straszny dwór), Pucciniego (Madame Butterfly), Verdiego i innych.       
 

Idąc na przedstawienie, operę  czy balet – autorstwa dramaturgów i kompozytorów z najwyższej półki -  trzeba liczyć się z odpowiednią ceną biletu (na szczęście dla studentów jest ona mniej drastyczna, ale i tak poważnie narusza budżet). Rekompensatą zdaje się być, robiące niesamowite wrażenie, czerwono-złote wnętrze teatru z  olbrzymim żyrandolem i siedzeniami obitymi pluszowym materiałem. Jeżeli ktoś liczy na tańsze bilety, a takie zdarzają się nawet za kilka złotych, to powinien mieć na uwadze miejsca  najbardziej odległe od sceny. I tu również pojawia się światełko w tunelu, ponieważ niejednokrotnie  w czasie przerwy można przenieść się na wcześniej upatrzone wolne miejsce. Nic więc straconego...
 

Teatr Wielki pozostawia po sobie ślad w duszy oglądającego spektakl, przyciąga bogactwem repertuaru nie tylko polskich autorów, ale również zagranicznych, przez co istnieje szansa obejrzenia sztuki w oryginalnej wersji językowej (zarówno zachodnio, jak i wschodnioeuropejskiej).
 

Sztuka współczesna jest uprawiana przez Teatr Nowy z siedzibą przy ul. Dąbrowskiego 5. To, co zachwyca przeciętnego miłośnika tego teatru, to komedie i dramaty rozmaitych twórców, od klasyki autorstwa  Gombrowicza do twórczości  Allena w wykonaniu pierwszorzędnych aktorów. Śmiech i groteska łączą się tu z powagą i patosem odgrywanych scen.
 

Na uwagę zasługuje również Teatr Muzyczny, mieszczący się na ul. Niezłomnych 1e vis-a-vis Starego Browaru. Nowoczesny budynek odróżnia się od reszty miejskiego krajobrazu. Amatorzy musicali znajdą w tym miejscu odpoczynek dla swej spragnionej piękna estetycznego  duszy, wsłuchując się w „żywą” oprawę muzyczną, bo wykonywaną zazwyczaj przez muzyków Filharmonii Poznańskiej. Na deskach owego teatru  niejednokrotnie wystawiano  operę pt. Phantom of the opera (Upiór w teatrze), a także  grano Kota w butach i Koziołka Matołka, które były jednakowe w odbiorze zarówno dla publiczności w pierwszych rzędach, jak i tej oddalonej od głównej sceny. W antrakcie na gości czeka galeria różnorakich  zdjęć z poprzednich spektakli, umieszczona na ścianach pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami budynku, tak, by uczestnik przedstawienia cały czas miał kontakt ze sztuką.
 

Ciekawe propozycje ma w swoim repertuarze Polski Teatr Tańca (ul. Kozia 4). Układy choreograficzno-muzyczne w wykonaniu tancerzy z całej Polski wyrażają najbardziej podstawowe relacje w życiu człowieka, odpowiadają na pytania o charakterze filozoficznym (jak np. inscenizacje Ewy Wycichowskiej Walk@ karnawału z postem, Już się zmierzcha, Transss...), przy tym nie stronią od żartu, paradoksu czy pastiszu. Wymagają one  bardziej wysublimowanego widza, który zaproszony jest do gry w skojarzenia. Taniec – środek komunikacji  z widzem – służy bezpośredniemu wyrażaniu myśli i uczuć i tym samym staje się siłą intensywnego, sugestywnego przekazu,  w którym  przybliżone zostają publiczności konkretne działania.
 

W Poznaniu działa też wiele innych amatorskich teatrów, proponujących własne, często nowoczesne i zarazem awangardowe sztuki. Warto więc sięgnąć po coś odmiennego, by ubarwić  i ożywić prozę studenckiego życia.  Życzę pasjonującego odkrywania tajemnic teatru!!!                 
 

Dasza

15-11-2008 06:00:00 ·

Poznańskie podwórka

 „Ej, chodź na podwórko” – mawiali znajomi w moich rodzinnych stronach, gdy chcieli pobawić się w chowanego, berka albo podchody. Myślę, że to samo zdanie w Poznaniu zabrzmiałoby: „Tej, chodź na fyrtel”. „Fyrtel” – to w tutejszej gwarze: okolica, kąt, część miasta. Poznań posiada wiele uroczych fyrtli. Oto niektóre z nich:

Wycieczkę po poznańskich fyrtlach należy zacząć od zamkowego podwórza. Miejsce to potrafi zauroczyć każdą porą roku – wiosną zachwyca żywą zielenią zaś jesienią opadające liście nadają specyficzny, nieco melancholijny klimat. Doskonałe miejsce na spacery, na randki, na to aby w zatłoczonym mieście odnaleźć namiastkę oazy spokoju. Soczyste żywopłoty, aksamitne trawniki i alejki owite drzewami – właśnie te elementy razem wzięte sprawiają, że warto zajrzeć na zamkowe podwórze.


Między ulicą Ślusarską a Garbarami natknąć się można na urokliwy fyrtel łączący ulicę Wielką i Woźną. Placyk ten otoczony jest schludnymi kamieniczkami. Przechodząc tą uliczką napić się można filiżanki kawy lub herbaty. Usytuowana tu jest bowiem kawiarnia „Gołębnik”. Choć miejsce to jest blisko Starego Rynku, zachowało ono kameralny nastrój – jest tu spokojnie i zacisznie. Zaułek ten potrafi ucieszyć język, oczy oraz pozwala odpocząć uszom.


Nie wszyscy często odwiedzają biblioteki – a szkoda. Jedno z ładniejszych podwórek znajduje się przy Bibliotece Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk na ul. Mielżyńskiego. Milknie tutaj hałas i zgiełk. Oprócz książek dostępne są tu ciepłe napoje w przytulnej kawiarence. Niestety, dopatrzyć się można tutaj pewniej niewygodny – znajduje się tutaj tylko jedna ławka. Mimo to warto tutaj wejść chociażby po to aby zobaczyć pomnik polskiego wieszcza – Adama Mickiewicza.

 

Ulica 3 maja, numer 47 – to adres kolejnego, wartego zobaczenia fyrtla. Nie ma tu krótko przystrzyżonych żywopłotów ani zielonych tuj. Nie znajdziesz tutaj nawet biblioteki ani kawiarni. Na podwórku tym jest „porzundek”. Poznaniacy słyną z tego, że dbają o swoje obejścia. Czyste podwórko otoczone estetycznymi kamienicami powinno być wystarczającym argumentem aby odwiedzić to miejsce.

Łuki eŁ.

15-11-2008 06:00:00 ·

Jest taki jeden dzień w roku, kiedy miłośnicy sztuki mogą szaleć do woli. Wystarczy tylko wybrać się do centrum Poznania, a wszystkie muzealne obiekty i wystawy stoją otworem. To Noc Muzeów, odbywająca się rokrocznie w maju we wszystkich miastach Polski.

Noc Muzeów-zapraszam!
Zdawać by się mogło, że studenci stolicy Wielkopolski wolą imprezować, niż „ukulturalniać się”. Jakże mylne są to założenia... Kolejny raz z rzędu można na własne oczy przekonać się, że zainteresowanie jest. I to niebywałe... Potrzebne są tylko: dobre chęci i mnóstwo wolnego czasu, by zdążyć obejrzeć to, co się zaplanowało, a w niektórych wypadkach przydaje się cierpliwość w oczekiwaniu na wejście.
Z całą pewnością należy podkreślić, iż owej nocy można zwiedzić każde poznańskie muzeum i to za darmo. Podkreślam i wytłuszczam: ZA DARMO. Nie wiem, czy wiecie, ale nie zdarza się to często, bowiem na kolejną taką okazję trzeba będzie czekać cały rok...
Poznań – miasto warte poznania – posiada bogatą ofertę kulturalną. W jej ramy wpisują się muzea ze swoimi wystawami, które bez wątpienia są miejscami godnymi uwagi.

Muzeum Archeologiczne (ul.Wodna 27 – pierwsza na lewo od Muzeum Instrumentów Muzycznych)

Przyciąga niebywałym klimatem, jaki w nim panuje. Freski, widniejące na ścianach, przyciągają uwagę każdego. Tuż za wystawą, dotyczącą Czarnego Lądu , można zobaczyć owoce egipskich wykopalisk – mumie i sarkofagi we własnej osobie. Zza ścian wydobywa się  muzyka. To dźwięki afrykańskich bębnów, które towarzyszą przechodzącym Egipcjanom, niosącym pośród zapachu kadzideł ofiarę bogom...
 

Centrum Kultury Zamek (ul.św.Marcin 80/82)

Jest owiane ciekawą historią, którą można usłyszeć podczas Nocy Muzeów. Największą jednak popularnością cieszy się wystawa fotografii brytyjskiego dokumentalisty – Johna Davisa. Co roku również ustawiają się przed nią najdłuższe kolejki, a czas oczekiwanie wydłuża się do kilku godzin... Watro wiec zarezerwować sobie miejsce w kolejce albo przyjść odpowiednio wcześnie, by podziwiać zdjęcia najbardziej znanej wystawy na świecie – WORLD PRESS PHOTO. Oczekującym na wejście czas świetnie umilają wspaniałe koncerty zespołów wokalnych. Tuż o północy rozbrzmiewa wieńcząca muzealne święto muzyka etno-jazzowa. Wszędzie słychać wydobywające się z oryginalnego bębna (na kształt tamburyna) dźwięki, którym towarzyszy akompaniament pianina, skrzypiec, oboju, fletu poprzecznego i piszczałki. Melodia...
Preludium.

Rzeźba w mieście. (Pl.Wolności)

To jedna z niecodziennych międzynarodowych wystaw rzeźby monumentalnej, która jest intrygującą, a zarazem daje do myślenia, jest szokująca i zapierająca dech w piersiach. Jej dzieła sztuki nie są ograniczone żadnym pomieszczeniem, a usytuowane w pewnej przestrzeni (na świeżym powietrzu). Można podejść, obejrzeć z każdej strony, dotknąć – czego robić nie należy na jakiejkolwiek innej wystawie. Tego rodzaju sztuka skłania obserwatora do zagłębienia się w prezentowane dzieło i zastanowienia się nad jego przesłaniem.
 

Galeria Miejska „Arsenał” (Stary Rynek 3)

Prezentuje obrazy sztuki współczesnej, nierzadko trudnej w odbiorze, wymagającej nieco więcej wysiłku i wyobraźni. Główną atrakcją okazuje się performance artystów, związanych z techniką PainTing – stoją oni ubrudzenia farbami i malują obraz, rzucając na płótno plamy, okładając specjalnym pędzlem wszystkimi kolorami tęczy. Sztuka całym sobą.

 Wielkopolskie Muzeum Wojskowe (Stary Rynek 9 – vis-a-vis „Arsenału”)

Kusi kolekcją sztandarów, orderów i mundurów różnych epok. Na  ścianach tego zacnego obiektu wiszą portrety słynnych przywódców wojen, obrazy batalistyczne, oręża wojskowe. W gablotach znajdują się ciekawe ordery, biżuteria (coś dla pań), naszywki i pocztówki, jakie wysyłali żołnierze do swoich rodzin. Hitem okazuje się prawdziwa wojskowa kuchnia polowa, przy której przypadkowi ludzie występują w roli kucharza. Zwiedzający fotografują się w zbrojach husarii i nie omijają artylerii wojskowej. Tylko podczas Nocy Muzeów pada rekordowa ilość błysków fleszy.
Muzeum Powstania Poznańskiego/czerwiec 1956 (podwoje CK Zamek) jest jednym z nowopowstałych muzeów Poznania. Dlatego też cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Jego kolejne pomieszczenia zaznajamiają zainteresowanych z historią strajków poznańskich robotników, z represjami tejże ludności. Z  mównic brzmią przemowy najważniejszych działaczy  okresu komunizmu, z megafonów brzmią wezwania do czynnej patriotycznej postawy. Rysunki i plakaty na ścianach „krzyczą” swoją wymową. Ludzie, znajdujący się w murach muzeum, mimowolnie stają się świadkami przesłuchania, odbywającego się w jednym z pomieszczeń, zapoznają się z metodami i procedurą aresztowań zwykłych obywateli, przebywających pośród nich na wystawie. Tu nigdy nie wiadomo, co się może zdarzyć...

Muzeum Instrumentów Muzycznych (Stary Rynek 45)

Przyciąga bogactwem przeróżnych urządzeń, służących do grania. Wycieczka po tym obiekcie to spotkanie z instrumentami różnych epok i kultur, zaobserwowanie daleko idącego postępu. Można w nim zobaczyć chiński łuk z tarczą ochronną, służący (o dziwo) do wydobywania dźwięków, a nie strzelania!? Niecodzienne, prawda?
Po takiej nocy aż w głowie kręci się od nadmiaru wrażeń... Pocieszający jest fakt, iż pozostają po niej ciekawe zdjęcia, których normalnie w muzeach robić nie wolno. Dlatego tylko podczas Nocy Muzeów od godz.1700 do 100 zapomina się o bezwzględnym zakazie fotografowania... Co roku, w trakcie trwania bezpłatnej wycieczki po poznańskich muzeach, czeka na każdego coś interesującego. Wybór jest tak ogromny, że na pewno znajdzie się coś ciekawego nawet dla najbardziej wybrednych studentów.
Wystawy, pokazy, prelekcje, koncerty, prezentacje, ciekawostki, przedstawienia, spotkania, warsztaty i aukcje z całą pewnością czekają na wszystkich chętnych, których i tak nigdy nie brakuje. Takiej nocy nie można przegapić, a więc do zobaczenia!
 

Dasza

15-11-2008 06:00:00 ·

Oazy ciszy i spokoju w Poznaniu

Nie ma nic przyjemniejszego, niż w gorące popołudnie wybrać się na spacer do zielonej oazy, jaką są miejskie parki. Zieleńce to również doskonałe miejsca do nauki w trakcie letniej sesji czy miejsce na randkę.

Poznań to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Tereny zielone w mieście zajmują powierzchnię ponad 70 km² i stanowią prawie 30 % powierzchni miasta. W różnych częściach stolicy wielkopolski można znaleźć prawdziwe enklawy zieleni bogate we wspaniałe, nierzadko unikalne okazy drzew i krzewów.
 Powinniśmy doceniać ten skarb, na który składają się m.in.:
• Park Fryderyka Chopina
• Park Jana Kasprowicza
• Park Karola Marcinkowskiego
• Park Adama Mickiewicza
• Park Stanisława Moniuszki
• Park Sołacki
• Park Tysiąclecia
• Park Thomasa Woodrowa Wilsona
• Cytadela
• Ogród botaniczny
• Ogród dendrologiczny

Park Fryderyka Chopina
To niewielkie założenie parkowe położone jest przy ul. Podgórnej, na zapleczu dawnego Kolegium Jezuickiego i kościoła św. Stanisława biskupa. Wejście znajduje się praktycznie naprzeciwko przystanku tramwajowego Wrocławska. W parku rośnie kilka zasługujących na uwagę drzew, m.in. lipa drobnolistna o obwodzie ok. 3 m, jawor, dąb, platan. Wśród zieleni wznosi się marmurowe popiersie Fryderyka Chopina, dłuta Marcina Rożka. W parku przerwy miedzy zajęciami mogą spędzić studenci Uniwersytetu Medycznego.

Park Jana Kasprowicza
Położony jest na Łazarzu, pomiędzy ulicami: Reymonta, Wyspiańskiego, Jarochowskiego i Chociszewskiego. Na terenie parku znajdują się m.in. hala widowiskowo - sportowa "Arena" i odkryta pływalnia. Park jest doskonałym miejscem na spotkania ze znajomymi i wspólne piknikowanie.

Park Karola Marcinkowskiego
Zajmuje teren między al. Niepodległości i ul. Towarową. Rośnie tutaj różnorodna, rzadka zieleń m.in. leszczyna turecka o obwodzie pnia 200 cm, chroniona jako pomnik przyrody.
 Stojąca nad stawem rzeźba przedstawiająca pawia z dziewczynką jest dziełem Anny Krzymańskiej. Wadą parku jest położenie w sąsiedztwie ruchliwych arterii.

Park Adama Mickiewicza
Park związany jest kompozycyjnie z gmachem Teatru Wielkiego im. St. Moniuszki. Z drugiej strony przylega do Placu Adama Mickiewicza. Przed budynkiem teatru usytuowany jest długi basen z efektowną, wysoko tryskającą fontanną, otoczony aleją spacerową. Park jest miejscem wypoczynku studentów UM i UAM. Po przeciwnej stronie ul. Aleksandra Fredry znajduje się Park Stanisława Moniuszki, przylegający do budynku teatru z lewej strony.

Park Sołacki
Są takie miejsca, o których nigdy się nie zapomina. Dla mnie takim, wręcz cudownym, jest Park Sołacki. Stanowi on enklawę zieleni pomiędzy ulicami Małopolską i Litewską, na Sołaczu. Jest jednym z największych poznańskich parków. Już od wejścia wita śpiewem ptaków. Ciekawy jest drzewostan parku; oprócz gatunków krajowych rosną w nim drzewa egzotyczne, m.in. choina kanadyjska, cypryśnik błotny, daglezja. Urok temu miejscu nadaje bardzo gesty drzewostan oraz dwa stawy połączone płynącym kaskadami strumieniem Bogdanka. Park nadaje się doskonale do uprawiania sportów, takich jak jogging, jazda na rowerze czy na łyżworolkach. Park czynny jest cała dobę. Jest to niezwykła zaleta, ponieważ nawet w środku nocy, kiedy najdzie nas ochota możemy skoczyć na plac zabaw, bez obaw, że zajmiemy huśtawki dzieciom.
Praktycznie po drugiej stronie ul. Nad Wierzbakiem znajduje się drugi park na Sołaczu - Park Wodziczki. Jego przedłużeniem jest odseparowana od ruchu miejskiego łączka. W gorące letnie dni można spotkać tu kilka osób zażywających kąpieli słonecznych.

Park Tysiąclecia
Rozciąga się przy północnym krańcu - Komandorii, pomiędzy ul. Warszawską a Jeziorem Maltańskim. Charakterystycznym drzewem licznie występującym na terenie parku jest robinia akacjowa, czyli pospolita akacja. Park zajmuje powierzchnię 26,3 ha. Znajduje się tutaj ok. 30 pomnikowych głazów narzutowych. Swoistym dla parku elementem architektonicznym jest amfiteatr.

Park Thomasa Woodrowa Wilsona
Najstarszy poznański park publiczny, znajdujący się między ulicami: Głogowską, Berwińskiego i Matejki. Zajmuje powierzchnię 7,2 ha. Wśród rosnących w nim drzew znajdują się m.in.: platan o obwodzie 410 cm i wierzba (430 cm), chronione jako pomniki przyrody. W Parku stoi również murowana muszla koncertowa z 1936, a także rzeźba Perseusza i Andromedy. Walorem przyrodniczym tego miejsca jest również staw ze spływającym kaskadami strumykiem.
Park Wilsona otwarty jest przez cały rok w godzinach od 5.00 do 22.00.

Cytadela
Granice Cytadeli wyznaczają w przybliżeniu ulice Szelągowska i Winogrady oraz al. Armii "Poznań". Jest to największy poznański park. Zajmuje powierzchnię ok. 100 ha. Do 1945 r. znajdował się tu fort. Był on ważnym elementem twierdzy pruskiej, w jaką przekształciły Poznań władze zaborcze.. W 1945 r. fortyfikacje Cytadeli zostały w znacznym stopniu zniszczone, a w latach następnych rozebrane. Na południowym stoku wzgórza urządzono wówczas cmentarz żołnierzy radzieckich. Na terenie parku znajdują się dwie placówki muzealne - Muzeum Armii "Poznań" i Muzeum Uzbrojenia.
W parku znajduje się kilka pomników, m.in. "Dzwon Pokoju i Przyjaźni Między Narodami". Podobną funkcję pełni rzeźba Magdaleny Abakanowicz „Nierozpoznani”. Od kilku lat na terenach Cytadeli w okresie wielkanocnym organizowane są misteria pasyjne. Popularnym miejscem spotkań jest Rosarium, czyli oczko wodne otoczone wieńcem różanych krzewów.

Ogród Botaniczny
Bezpośredniego kontaktu z przyrodą różnych stref klimatycznych doświadczymy w placówce naukowo-badawczej UAM-u, jaka jest Ogród Botaniczny. Jest otwarty dla publiczności od 1.05 do 31.10, od godziny 9.00 do zmroku. Zajmuje on powierzchnię 22 ha. Usytuowany jest w zachodniej części miasta, w dzielnicy Jeżyce między ulicami: Botaniczną od wschodu, Dąbrowskiego od południa i Św. Wawrzyńca od północy i zachodu.
Teren ogrodu podzielono na kilka działów ułatwiających identyfikacje roślin.. Ogród jest elementem nietypowym wśród poznańskich terenów zielonych. Nigdzie więcej nie zobaczymy tylu kwitnących roślin.

Ogród Dendrologiczny
Ogród Dendrologiczny jest placówką naukowo-dydaktyczną Uniwersytetu Przyrodniczego. Na obszarze 4,17 ha zgromadzono około 670 gatunków, odmian i form roślin drzewiastych. Są wśród nich zarówno drzewa i krzewy występujące w Polsce w stanie naturalnym, jak i liczne gatunki obcego pochodzenia, głównie azjatyckie i północnoamerykańskie. Zieleniec otwarty jest od 1.04.do 31.10., codziennie, w godz. 8.00 - 18.00; zimą tylko w dni robocze, w godz. 8.00 - 15.00. Wejście do ogrodu znajduje się od strony Zakładów Naukowych UP (furtka przy Collegium Cieszkowskich).

Miejscem wartym odwiedzenia oprócz parków jest leśny Rezerwat Meteoryt Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat przyrody. Jest to zespół siedmiu kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu żelaznego. Rezerwat położony jest na obszarze, coraz rzadszego w Wielkopolsce, lasu dębowo-grabowego. Żyje tu wiele niespotykanych i chronionych gatunków roślin i zwierząt.

Korzystajcie z uroków zielonych płuc Poznania. Niech staną się dla was miejscem prawdziwego wypoczynku i regeneracji sił w trakcie roku akademickiego.

Monika Wykpisz
Bibliografia: http://www.poznan.pl/mim/public/turystyka/pages.html?id=112&instance=1017&lang=pl
Dostępność: 19.06.2008 r.

15-11-2008 06:00:00 ·

Pływalnie

Pływalnia AQUATIC
ul. Wroniecka 11
Tel: (0-61) 851-01-71

Pływalnia kryta GKS Olimpia
ul. Taborowa 1
Tel: (0-61) 841-39-59

Pływalnia kryta Klubu Sportowego Posnania
ul. Słowiańska 78
Tel: (061) 827 80 16

Pływalnia kryta WKS GRUNWALD
ul. Dąbrowskiego 252
Tel: (0-61) 857-81-36

Pływalnia kryta Wyższej Szkoły Oficerskiej
ul. Bukowska 34
Tel: (0-61) 857-81-36

POSIR: Ośrodek Sportowy Centrum
ul. Chwiałkowskiego 34
Tel: (0-61) 833-05-11

POSIR: Pływalnia Kryta Rataje
Os. Piastowskie 53
Tel: (0-61) 877-57-26, 875-95-27

POSiR: Pływalnia Letnia
Park im. Kasprowicza 1
Tel: (0-61) 866-71-78

Centrum Rekreacji AWF
ul. Droga Dębińska 10/c
Tel: 835 50 09

Pływalnia ze zjeżdżalnią w Koziegłowach
ul. Piłsudskiego 3, Koziegłowy
Tel: 061 811-11-51

Śremski Ośrodek Sportu i Rekreacji
ul. Staszica 1, Śrem
Tel: (0-61) 282-91-45

Wodny Raj
ul. Kosynierów 1, Swarzędz
Tel: 650 75 55

KORTY TENISOWE

AZS
ul. Noskowskiego 25
Tel: (0-61) 8518595

Centrum Tenisowe Sierosław
ul. Bukowska 1, Sierosław
tel. (061) 896-41-41 oraz 502 598 444

GEM sp. z o. o.
ul. Reymonta 39
Tel: (061)867-22-10

GKS Olimpia
ul. Warmińska 1
Tel: (0-61) 841-51-31

Klub tenisowy TOP
ul. Bukowska 53 A
Tel: (0-61) 847-63-89

Kort tenisowy Bachalski Sport Park
ul. Wichrowa
Tel: (061) 66-385-75

Korty tenisowe hotelu NOVOTEL Poznań Malta
ul. Warszawska 64
Tel: (0-61)654-31-00

KS Warta
ul. Droga Dębińska 12
Tel: (0-61) 853-22-12, 833-77-06

Centrum Tenisowe Arena
ul. Reymonta 1
Tel: 061 661 30 85

Kortowo
ul.Kotowo 62
Tel:0 61/ 899 10 20

MALTA
ul. Wiankowa 3
Tel: (0-61) 877-29-78

Młodzieżowy Dom Kultury Nr 1
Droga Dębińska 21
Tel: (0-61) 833-79-10

Ośrodek TKKF Winogrady
ul. Winogrady 11
Tel: (0-61) 852-08-09

POCZTOWIEC
ul. Przystań 1
Tel: (0-61) 869-60-01

POSIR: Ośrodek Przywodny Rataje
Os. Piastowskie 106A
Tel: 877-23-78

Korty Tenisowe Posnania
ul. Słowiańska 78
Tel: (0-61) 820-53-31 wew. 317

Korty tenisowe w Green Hotelu
ul. Jeziorna 1a, Komorniki
Tel (0-61)810-80-75

Pola golfowe

Pole golfowe Bachalski Sport Park
ul. Wichrowa
Tel: (0-61) 66 385 75

Golf Club Bytkowo, County Poznań
ul. Pawłowicza, Bytkowo, gm. Rokietnica
Tel: (061) 663-74-00, 665-83-00

Lodowiska

Sztuczne Lodowisko POSiR Malta
ul. Jana Pawła II
Tel: (0-61) 877 03 54

Centrum Rekreacji i Rozrywki Bogdanka
ul. Ks. Józefa/Północna 9
Tel: (061) 851 60 78

Siłownie

Champion Studio Kulturystyczne
os. Piastowskie 106
tel: 877-36-32
Dojazd T: 7,12,13; A: 74,84

Siłownia DAWID
ul. Piękna 14
tel: 848-31-09
Dojazd: A:63,69,82,91

Magnus Klub Ćwiczeń Siłowych
os. Winiary 2
tel: 0607-855-327
Dojazd:T: 9,11; A: 78,90

Dawid – aerobik
ul. Swojska 6 (IV LO)
tel: 846,31,09
Dojazd: A: 63,69,82,91

Kręgle / Bowling

Centrum Rekreacji Niku
ul.Piątkowska 200
Tel 826-30-66
Dojazd: T:9,11; A: 72,76,87,90,93,

K.S. „Czarna Kula”
ul. Piastowska 40a
Tel 833-01-64
Dojazd: A:76

KTKFiT „Błękitny Express-Lech”
ul. Piastowska 71
Tel: 863-17-36
Dojazd: A:76

POSIR „Rataje”
os.Piastowskie 116
Dojazd: T:7,12,13; A: 74, 84

15-11-2008 00:00:00 ·

Poznań da się lubić!
Poznań-teraz to także Twoje miasto! Warto więc trochę bliżej mu się przyjrzeć. Chodzi przecież o to, żeby jak najszybciej poczuć się tutaj jak u siebie. Poznań to fantastyczne miejsce do życia, zabawy, a przede wszystkim do studiowania, bo w końcu to nas tu sprowadziło. Stolica Wielkopolski posiada swój specyficzny klimat, który powinniście poczuć już po kilku tygodniach. Chcę wam w tym pomóc i proponuję wyprawę po mieście.

Poznań to miasto typowo handlowe. W Polsce i świecie słynie z Międzynarodowych Targów Poznańskich, swoje siedziby ma tu wiele firm. Nie oznacza to jednak, że nie posiada miejsc ciekawych pod względem turystycznym.
Wycieczkę po Poznaniu rozpoczynamy od miejsca, gdzie Poznań, a nawet Polska wzięły swój początek. Jest to Ostrów Tumski - dawniej siedziba władz kościelnych. Na Ostrowie odnaleziono ślady jednej z pierwszych siedzib Mieszka I. Na terenie tym zbudowano pierwszą katedrę (obecnie Bazylika Archikatedralna świętych Piotra i Pawła), w podziemiach której znajdują się grobowce Mieszka I oraz Bolesława Chrobrego. Katedrę warto również odwiedzić ze względu na ciekawą architekturę gotycką oraz bogate wnętrza.

 


Z Ostrowa przenosimy się na Stary Rynek. Jeżeli dokładnie w południe staniemy przed wejściem do renesansowego ratusza, ujrzymy wyłaniającą się z wieży zegarowej wizytówkę Poznania. Są nią poznańskie trykające się koziołki. Spacerując po rynku i oglądając kolorowe kamieniczki, natkniemy się również na replikę średniowiecznego pręgierza, który stał się charakterystycznym punktem spotkań. Przechodząc uliczką między ratuszem, a Urzędem Stanu Cywilnego spotkamy Bamberkę - figurę przedstawiającą dziewczynę niosącą konwie z wodą. Upamiętnia ona sprowadzonych do Poznania w XVIII w. osadników niemieckich z Bambergu. Po spacerze do odpoczynku zapraszają liczne kawiarnie, puby czy ogródki piwne. Na rynku odbywają się cykliczne imprezy takie jak Jarmark Świętojański w czerwcu czy Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym oglądać można szopkę z żywymi zwierzętami, kupić różne pamiątki czy napić się grzanego wina. Tym, co przyciąga w tym okresie poznaniaków na rynek jest również wieczorny pokaz rzeźb lodowych.

 

 

 


Chętnych do spotkania z symbolem gwary poznańskiej zapraszam na skrzyżowanie ulic Półwiejskiej i Strzeleckiej. Stoi tam pomnik mężczyzny z rowerem, czyli Starego Marycha. Żywej gwary posłuchać można w radiowej audycji „Blubry Starego Marycha” w radiu Emaus.
Kolejnym punktem na trasie naszej wyprawy jest położone obok rynku Wzgórze Zamkowe z Pałacem Przemysła. Miejsce to szczególnie pięknie prezentuje się w nocy, kiedy oświetlane jest rozproszonym światłem. Wprost idealne na romantyczny spacer.
Do miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić należy również Jezioro Maltańskie. Czynny jest tutaj całoroczny stok narciarski oraz tor saneczkowy. Jadąc takimi saniami możemy poczuć wiatr we włosach, rozwijają bowiem szybkość do 40 km/h. Otoczenie jeziora sprzyja spacerom, jeździe na rowerze czy na rolkach. Można nawet wypożyczyć specjalne rowery kilkuosobowe i całą ekipa wybrać się na przejażdżkę. Po takim wypadzie na pewno będzie co wspominać. Kto chce poczuć się znowu dzieckiem niech wsiądzie w wagoniki wąskotorowej Kolejki Maltanka. Atrakcja czynna jest od 19 kwietnia do 19 października. Niezapomnianych wrażeń dostarczy również wizyta w Nowym Zoo. Aby się tam wybrać potrzebujecie tylko mnóstwa wolnego czasu. Spacer po 117 ha zajmie kilka godzin.
Niech te kilka miejsc stanie się dla was punktem zaczepienia w samodzielnym poznawaniu Poznania. To od Was zależy jak szybko wciągniecie się w klimat stolicy Wielkopolski. Mam nadzieję, że towarzyszyć temu będą wesołe przygody, spotkania, rozmowy, które z czasem przerodzą się we wspaniałe wspomnienia.

Monika Wykpisz

15-11-2008 00:00:00 ·

Bar Wegetariański
ul. Zeylanda (za „Akumulatorami”),
ul. Taczaka
Duże porcje, świeże potrawy.
Tanie, pyszne naleśniki.

Spaghetteria „Piccolo”
ul. Ratajczaka 9, ul. Wrocławska,        ul. Rynkowa
Najlepsze tanie spaghetti w mieście.

Spaghetteria „Tosca”
ul. Fredry (naprzeciwko kościoła),      ul. Ratajczaka/Taczaka
Tanio, porcje nie za duże.

Naleśniczek
ul. Wieniawskiego
(naprzeciwko fontanny)
Baaardzo duży wybór naleśników.

Dramat
Stary Rynek
(naprzeciwko poznańskich koziołków)
Pyszne naleśniki, droższe.

Pierogarnia
ul. 3 Maja ( za EMPiKiem)
Duży wybór, umiarkowane ceny.

12-12-2007 00:00:00 ·

Apollo
www.apollo.poznan.pl
ul. Ratajczaka 18
tel. (61) 852-34-02, (61) 851-76-34
Dojazd: T: 2, 5, 9, 13; A: 71, 76

Kinepolis
ul. Bolesława Krzywoustego 72 (Franowo)
tel. (61) 871-56-00
Dojazd: A: 92, 99

Malta
www.kinomalta.pl
ul. Filipińska 5, tel. (61) 877-24-95
Dojazd: T: 1, 3, 4, 6, 7, 8, 17; A: 57, 63, 70, 67, 73, 83, 84, 85

Multikino
www.multikino.pl
ul. Królowej Jadwigi 51
tel. (61) 834-48-81
Dojazd: T: 2, 6, 9, 11, 12

Multikino Stary Browar
ul. Półwiejska 42
tel. (61) 624-13-00
Dojazd: T: 2, 6, 9, 11, 12

Muza
www.kinomuza.poznan.pl
ul. Św. Marcin 30
tel. (61) 852-34-03
Dojazd: T: 2, 5, 9, 13; A: 71, 76, 51, 68, 76

Pałacowe
ul. Św. Marcin 80/82
tel. (61) 646-52-04
Dojazd: T: 2, 5, 9, 13

Rialto
www.kinorialto.poznan.pl
ul. Dąbrowskiego 38
tel. (61) 847-53-99
Dojazd: T: 2, 17, 18;
A: 64

Wilda
ul. Wierzbięcice 36/38
tel. (61) 835-49-91

Amarant
www.kinoamarant.prv.pl
ul. Słowackiego 19/21
tel. (61) 843-54-63
Dojazd: T: 2, 5, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18;
A: 51, 59, 63, 68, 69, 76, 77, 78, 85, 87, 90, 93

Cinema City
www.cinemacity.pl
ul. K. Drużbickiego 2
tel. (61) 662-62-62
Dojazd: T: 12, 14, 15, 16;
A: 68, 72, 83, 91

Imax
www.kinoimax.pl
ul. K. Drużbickiego 2
tel. (61) 662-62-62
Dojazd: T: 12, 14, 15, 16; 
A: 68, 72, 83, 91

Kino Letnie Malta-Ski
ul. Wiankowa 2
tel. (61) 855-74-27
Dojazd: A: 57, 84

12-12-2007 00:00:00 ·

Te informacje dedykuję szczególnie tym,którzy jak Ja umiłowali sobie pogaduchy przy kawie bądź herbacie w miłej atmosferze….Czyli parę słów o poznańskich kafejkach i knajpkach…

PROWANSJA (Gołębia 8)
Dzięki niesamowitej muzyce, wystrojowi i kameralnej atmosferze w mgnieniu oka możemy przenieść się do skąpanej w słońcu Francji. Będąc tu w odwiedzinach nie można nie spróbować specjalności zakładu – tarty!!
WERANDA CAFE ( Świętosławska 10)
Jedno z moich ulubionych miejsc. Już od wejścia czuje się miłą, zachęcającą i domową atmosferę. Idealna na romantyczne spotkania, przyjacielskie wypady czy rodzinne jubileusze… Dodatkowym atutem tej knajpki jest letni ogródek…dzięki lampionom i obrośniętym bluszczem ścianom przenosimy się w magiczne klimaty ciepłych pachnących latem Włoch…

COCORICO CAFE (Świętosławska 9)
Wystrój wnętrza przypomina paryskie knajpki, niby surowy a jednak przytulny. Na ścianach możemy zresztą podziwiać plakaty z Paryża… całość tworzy atmosferę miejsca idealnego na szybką kawę w towarzystwie dobrej lektury. Jeśli jednak ktoś woli bardziej domowe klimaty to bez problemu odnajdzie się w letnim ogródku Cocorico, gdzie zapach kwiatów i blask świec sprawiają, że czas staje w miejscu.

CAFE PTASIE RADIO (Kościuszki 74)
Do środka wchodzi się po krętych schodkach, a sama knajpka znajduje się w kamienicy i rozlokowana jest w kilku pokojach…wszystko to sprawia, iż ma się poczucie, że nie siedzi się w kawiarni, ale u przyjaciółki w domu. Kolorowe ściany i wesołe akcenty w wystroju pozwalają oderwać się od codziennych trosk. Szczególnie polecam płci pięknej ze względu na rozwinięte menu, jeśli chodzi o piwo na słodko. Ja osobiście zachwalam piwo z oranżadą –pycha!

CAFE KAWKA (Wroniecka 18)
Niesamowite wnętrze zapełnione przypadkowo dobranymi przedmiotami i okienkami osadzonymi w najmniej oczekiwanych miejscach. Na pewno warto skusić się tu na ciasto gdyż jest zawsze domowej roboty a do tego oczywiście wyśmienita kawa.

CACAO REPUBLICA (Zamkowa 6)
Idealna, gdy ma się chandrę! Serwują tu najlepszą gorącą czekoladę np. z chili, rumem, wiśniówką itp. Dodatkowo przytulne i ciepłe wnętrze z kanapami,które wprost zachęcają do tego, by się na nich położyć…Delikatne dźwięki i dobrane kolory ścian pozwolą Ci w pełni uwolnić się od wszystkich zmartwień.

CZEKOLADA (Żydowska 29)
Drugie w Poznaniu miejsce gdzie można rozsmakować się w napoju bogów- czekoladzie.
Knajpa dla tych, którzy wolą nowoczesne i lekko minimalistyczne wnętrza. Jasność i klimat tej kawiarni pozwolą odzyskać utraconą w codziennych trudach energię.

CAFE BETTY (Gwarna 6)
Pragniesz posiedzieć w domowej atmosferze przy ciepłym świeżo upieczonym rogaliku w miejscu gdzie nikt nie będzie palił? Jeśli tak, to ta kafejka stworzona jest właśnie dla Ciebie.
W samym centrum miasta poczujesz się jak w domu.

Warto zajrzeć jeszcze do:
Behemot (Kramarska 16 );
Bodega Cafe (Żydowska);
Błękitna Parasolka (Wrocławska 25);
Cafe Prawda (Wodna ¾);
Charyzma(Ślusarska 6);
Cafe Farma (Wrocławska 25)

A jeśli chodzi o bardzo szybką, ale smaczną kawę to polecam:
Coffee House (Św.Marcina 32);
Coffee Team (Ratajczaka 37, Półwiejska 42,Półwiejska 19).

11-12-2007 06:00:00 ·

Znajdź dowolny bankomat w Polsce:
http://bankomaty.money.pl

http://www.karty.pl


BZ WBK
Fredry 12
Półwiejska 9
Rondo Rataje - DW MPK Rataje
Szkolna 5
Zamenhoffa - Market Selgros
pl. Wolności 15
Św. Marcin 81

Euronet
Albert, os. Kosmonautów 104
Kaufland, Aleja Solidarności 42
Selgros Cash & Curry, Zamenhofa 133
Stary Browar, Półwiejska42
Tesco, Opieńskiego 1, Mrągowska 4, Al. Solidarności 7
Złoty Grosz, os. Chrobrego 119

M-bank
Pl. Wolności 16
Fredry 12
Półwiejska 9 - 28 Oddział BZ WBK
Św. Marcin 81 - 3 Oddział BZ WBK
Rondo Rataje - DW MPK Ratuje
Zamenhoffa  - Market Selgros

PKO BP SA
Marcinkowskiego 12
Niepodległości 10 (AE)
Wolności 3
Kościuszki 80a (w pobliżu CK ZAMEK)
Słowiańska 38
Stary Rynek 44 (Rynek miejski)
Szamarzewskiego 89 (UAM)
Zamenhofa 133 (w pobliżu CH "Selgros" i Pasażu "Rondo")

PKO S.A.
Pl. Wolności 17
Dworzec PKP
Słowiańska 53c
Święty Marcin 52/56
Zamenhofa 28

30-08-2006 00:00:00 ·
«    1 2    »
  • Save this on Delicious
  • Buffer

News

Coarse words and new thinking

As is often pointed out, coarse or profane language usually represents an outburst of emotion, not careful reason. The president of the United States recently used coarse language while discussing im

Spy suspect s arrest: What motivates turncoats?

Recommended: How much do you know about China? As for geopolitics, the US is now aware that China has developed a full spectrum intelligence capability. “I don’t think this should be seen as someth

The U.S. Has Cut Half of Its Aid to Palestinian Refugees Pending U.N. Reform

The U.S. is the largest donor to the agency that supports millions of Palestinian refugees

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Science Says: That Michigan meteor could have been meatier

Despite tragic blaze, New York s fire fatalities are sharply down

Just one year ago, New York City officials were celebrating the lowest number of fire fatalities the city had ever seen in over 100 years. It was the largest number of fatalities in a single fire in

States make headway on opioid abuse

In Massachusetts and Rhode Island partial year estimates for 2017 show drops of 10 percent and 9 percent respectively in overdose deaths. Massachusetts was the first of what are now many states that

Watch today’s SpaceX launch live right here at 12:30 PM

SpaceX might have some seriously grand plans for the near future of its rocket program, but until the world s most powerful rocket is ready to head skyward, it s business as usual at the commercial

Palatine boy scouts send science experiment into space via SpaceX rocket

A SpaceX rocket that launched Monday toward the International Space Station is carrying an experiment from a boy scouts troop in Palatine.

Adsense

Loading...
Oxwall: 1.8.4 (10800) Page: 0.080s | 2.00 MBMB Request: NEWS_CTRL_News::index Components: 16 Events: 183 Database: 102qrs | 0.023s CLEAR CACHE